- Dentobus - zgoda
- Harmonogram godzin dostępności nauczycieli w roku szkolnym 2022/23
- Harmonogram godzin pedagoga specjalnego
- Kalendarz imprez i uroczystości szkolnych 2022/2023
- Plan pracy 2022/2023
- Statut szkoły
- Program wychowawczo-profilaktycznego
- Aneks do programu wychowawczo-profilaktycznego
- Regulamin edukacji zdalnej oraz korzystania z aplikacji MS Teams w roku szkolnym 2021/2022
- Procedury bezpieczeństwa w roku szkolnym 2021/2022
- Wytyczne MEN, MZ i GIS na rok 2021/2022
- Regulamin Rady Pedagogicznej
- Regulamin Pracy
- Koncepcja Pracy Szkoły
- Szkolny zestaw programów i podręczników na rok szkolny 2021/2022
- Wzory usprawiedliwień i zwolnień.
- Szkolny system nauki na odległość
- Procedury - powrót do szkół
- Procedury zapewniania bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii
Procedury bezpieczeństwa w roku szkolnym 2021/2022
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19
I INNYCH CHORÓB ZAKAŹNYCH
NA TERENIE
SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W ŻARNOWIE
Stacja sanitarno – epidemiologiczna w Augustowie:
87 643 32 80, 609 572 678 lub 517 872 822
w razie złego stanu dziecka dzwonić na 999 lub 112.
Najbliższy oddział zakaźny SPZOZ Augustów:
87 644 42 50 – lekarz,
87 644 43 48 - pielęgniarka
Żarnowo, 1 września 2021r.
Na podstawie wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa w szkole i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 w szkole obowiązują specjalne procedury zapewniania bezpieczeństwa.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- W szkole stosuje się aktualne wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania udostępnione na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
- Niniejszy Regulamin określa Procedury bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie chorób zakaźnych, w tym pandemii COVID-19, dotyczące wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowie, oraz rodziców dzieci uczęszczających do tej placówki.
- Celem procedur jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19.
- Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem, dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do placówki jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE, stanowiące załącznik nr 1.
- Rekomenduje się dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych szczepienie przeciw covid-19.
Organizacja pracy szkoły oraz obowiązki pracowników szkoły związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w związku z COVID-19
- Na terenie szkoły mogą przebywać tylko osoby bez objawów chorobowych (np. podwyższona temperatura, katar, alergia, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe).
- Jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku zauważenia objawów chorobowych (np. podwyższona temperatura, katar, alergia, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe) za zgodą rodziców/opiekunów lub pełnoletniego ucznia, dokonuje się pomiaru temperatury ciała ucznia za pomocą termometru bezdotykowego. Pomiaru dokonuje wyznaczony pracownik.
- W przypadku dokonania pomiaru innym termometrem niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu. Dopuszcza się używanie innych urządzeń do bezdotykowego pomiaru temperatury.
- O ile to możliwe, należy ograniczyć korzystanie przez uczniów z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).
- Do szkoły nie mogą uczęszczać uczniowie ani przychodzić pracownicy, gdy domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Jeżeli dziecko/uczeń wykazuje oznaki osoby chorej, nie zostanie w tym dniu przyjęte do placówki.
- Przebywając w budynku szkoły, w przestrzeniach wspólnych, jeżeli nie można zachować dystansu, uczniowie oraz pracownicy powinni zakrywać usta oraz nos.
- Jeżeli uczniowie i pracownicy używają masek i rękawic jednorazowych, po ich zużyciu wyrzucają je do wyznaczonych pojemników.
- Wszystkie osoby postronne, bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej, wchodzące do szkoły mogą przebywać w wyznaczonych obszarach szkoły. (Informacja dotycząca miejsc, w których mogą przebywać osoby spoza szkoły zamieszczona jest na drzwiach wejściowych do szkoły.).
- Przy wejściu osoby z zewnątrz zobowiązane są do dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek ochronnych, zastosowania środków ochronnych (maseczki), a także zachowania dystansu od innych osób (min. 1,5 m).
- Na tablicach ogłoszeń- przy głównym wejściu do szkoły oraz w wyznaczonych miejscach, znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych wskazujących na COVID-19 u osoby znajdującej się na terenie szkoły.
- Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów(klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.
- Jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
- Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
- W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:
- zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,
- pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
- przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
- w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
- w miarę potrzeby zapewnienie nauczycielowi maseczek, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk przez pracodawcę.
- Na terenie szkoły prowadzone są zajęcia świetlicowe w godz. 12.35-15.10 z zachowaniem ograniczonej maksymalnej liczby osób przebywających jednocześnie w danym miejscu ( 12 os.)
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w salach dydaktycznych, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się w pierwszej kolejności regularne mycie rąk wodą z mydłem, ewentualnie dezynfekcję rąk. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu prac porządkowych – czyszczenie przy użyciu wody z detergentem lub dezynfekcji.
- Zajęcia pozalekcyjne nie powinny odbywać się w trakcie pracy stacjonarnej klas I-III, tylko po jej zakończeniu. Rekomenduje się ich organizację w małych grupach, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Po zakończeniu tych zajęć należy przeprowadzić mycie i dezynfekcję powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
- Sprzęt i przybory sportowe muszą być regularnie czyszczone z użyciem wody z detergentem lub innych środków dezynfekujących – po każdym jego użyciu przez daną klasę.
- Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
- Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
§1
OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI
- Dyrektor szkoły odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w szkole, zwanej dalej szkołą lub placówką.
- Dyrektor szkoły opracowuje wewnętrzny regulamin lub procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki oraz zalecenia wskazane w przedmiotowych wytycznych oraz aktualne przepisy prawa.
- Zaznajamia pracowników oraz rodziców uczniów ze stosowanymi w szkole metodami ochrony uczniów przed Covid-19 oraz niniejszymi procedurami zapewniania bezpieczeństwa. Informacja przesyłana jest za pomocą poczty elektronicznej, e-dziennika oraz zamieszczana jest na stronie internetowej szkoły.
- Zapewnia taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie placówki.
- Wyznacza obszary w szkole, w których mogą przebywać osoby z zewnątrz (tylko z osłoną ust i nosa, rękawiczek jednorazowych lub po dezynfekcji rąk, bez objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych).
- Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
- Nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników szkoły zgodnie z powierzonymi im obowiązkami.
- Opracowuje harmonogram dyżurów uwzględniając w miarę możliwości potrzeby zdrowotne i bezpieczeństwo nauczycieli powyżej 60 roku życia i istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają tę osobę do tzw. grupy ryzyka (o istotnych problemach zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na przechodzenie przez tę osobę zakażenia koronawirusem, nauczyciel informuje dyrektora szkoły).
- Instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u ucznia i pracownika szkoły.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia dzwoni pod nr 999 lub 112.
- Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika: pomieszczenie kuchenne.
- Wyposaża pomieszczenie w zestaw ochronny w skład, którego wchodzi: kombinezon ochronny, przyłbica, maseczka oraz rękawiczki jednorazowe.
- Współpracuje ze służbami sanitarnymi – w przypadku podejrzenia zakażenia Covid-19 oraz w przypadku podejmowania decyzji o zmiany systemu nauczania – hybrydowy (nauka stacjonarna + nauczanie zdalne), przy pomocy środków komunikacji na odległość.
- Informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u ucznia, pracownika szkoły.
- Kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie - na numer do szybkiego kontaktu podany przez rodzica, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka.
- Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki , maseczki, fartuchy itd.) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
- Dopilnowuje, aby przy wejściu głównym umieszczono dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych były mydła antybakteryjne oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci, a przy dozownikach z płynem - instrukcje do dezynfekcji rąk ( umieszczone w widocznych miejscach w placówce).
- Zapewnia organizację zajęć w-f, zgodnie z zachowaniem przepisów § 7 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r. poz. 639)
- Dba o to, by w salach, w których spędzają czas uczniowie nie było przedmiotów, sprzętów, których nie da się skutecznie umyć lub dezynfekować.
- Wyznacza pracownika odpowiadającego za pomiar temperatury u osób znajdujących się na terenie szkoły.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu do budynku szkoły oraz w trakcie pracy często dezynfekuje lub myje ręce zgodnie z instrukcją wywieszoną w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych.
- Zapewnia codzienną dezynfekcję placu zabaw.
- Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.
- obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,
- w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa.
- Dyrektor szkoły aktualizuje i upowszechnia wewnętrzny regulamin lub procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki oraz zalecenia wskazane w przedmiotowych wytycznych oraz aktualne przepisy prawa.
§2
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
- Stosuje zasady profilaktyki zdrowotnej w formie:
- Bezwzględnego przy każdym wejściu do budynku szkoły oraz w trakcie pracy częstego dokonywania dezynfekcji lub mycia rąk zgodnie z instrukcją wywieszoną w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych.
- Kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia.
- Unikania dotykania oczu, nosa i ust.
- Zostawia okrycie wierzchnie w miejscu do tego przeznaczonym.
- Przebywając w budynku szkoły, w przestrzeniach wspólnych, jeżeli nie można zachować dystansu, powinien zakrywać usta oraz nos.
- W przypadku pojawienia się objawów chorobowych (np. podwyższona temperatura, katar, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
- Informuje dyrektora o wszelkich objawach chorobowych, wskazujących na chorobę dróg oddechowych u ucznia (w szczególności kaszel, gorączka).
- Unika organizowania większych skupisk uczniów z różnych klas w jednym pomieszczeniu.
- Informuje dyrektora szkoły o istotnych problemach zdrowotnych, które zaliczają go do grupy tzw. podwyższonego ryzyka.
- Wszyscy pracownicy opiekujący się dziećmi mogą zakładać środki ochrony osobistej (maski, przyłbice, rękawice jednorazowe).
- Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po placówce.
- Pracownicy obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej rekomenduje się stosowanie maseczki.
- Nauczyciele odbywający zajęcia z uczniami:
- Wychowawca klasy na pierwszym spotkaniu z uczniami zobowiązany jest do przedstawienia i omówienia szczególnych zasad bezpieczeństwa funkcjonujących w szkole w związku z COVID-19. Ten fakt odnotowuje w dzienniku lekcyjnym.
- Kontrolują warunki do prowadzenia zajęć - objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych u uczniów, dostępność środków czystości, zbędne przedmioty przynoszone przez uczniów i inne zgodnie z przepisami dot. bhp, pilnują częstego mycia rąk przez uczniów.
- Wietrzą salę, po odbyciu zajęć a, jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć oraz dezynfekują stoliki.
- Sprawują opiekę nad uczniami w czasie przerw międzylekcyjnych. W miarę możliwości, według ustalonego harmonogramu, umożliwiają uczniom wyjście na korytarz szkolny lub pobyt na świeżym powietrzu z zachowaniem ograniczenia maksymalnej liczby osób przebywających jednocześnie w danym miejscu ( 20 os.)
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- Podczas przerwy nauczyciel opiekuje się uczniami z którymi miał lekcję.
- Ograniczają aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami – także w czasie zajęć wychowania fizycznego.
- Dbają w miarę możliwości o to, by uczniowie nie wymieniali się przyborami szkolnymi, a swoje rzeczy (podręczniki, przybory szkolne) trzymali na przypisanej ławce, w swoim tornistrze/plecaku/torbie, w wydzielonej szafce.
- Odkładają używane w trakcie zajęć sprzęty, pomoce dydaktyczne, zabawki w wyznaczone miejsce w sali – do mycia, czyszczenia, dezynfekcji.
- Utrzymują kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów przede wszystkim za pomocą środków komunikacji na odległość, a w miarę potrzeb osobisty – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – m.in. co najmniej dystans 1,5 m.
11. Nauczyciel prowadzący zajęcia świetlicowe oraz pozalekcyjne:
- Pilnuje, aby uczniowie nie gromadzili się w sali uniemożliwiając swobodne przemieszczanie się z zachowaniem dystansu 1,5 m.
- Pilnuje, aby uczeń korzystał tylko z własnych przyborów szkolnych, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku w wyznaczonym dla ucznia miejscu.
- Wietrzy salę, po odbyciu zajęć, a jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć oraz dezynfekuje stoliki.
- Odkłada używane w trakcie zajęć sprzęty, pomoce dydaktyczne, zabawki w wyznaczone miejsce w sali – do mycia, czyszczenia, dezynfekcji.
- W miarę możliwości organizuje zajęcia na świeżym powietrzu z zachowaniem zasad dotyczących bezpieczeństwa w okresie pandemii covid-19 i innych chorób zakaźnych.
12.Personel obsługowy – pomoce nauczyciela:
- Usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki, materiałowe lalki, pacynki itp...
- Wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
- Wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych.
- Dezynfekują powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.
- Przeprowadzając dezynfekcję, ściśle przestrzegają zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. (Ważne jest przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji).
- Pomoc nauczyciela dodatkowo czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobę COVID-19.
- Pomoc nauczyciela czuwa nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19.
13.Pracownicy - dostawcy obiadów :
- Przestrzegają warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.
- Wykonują zadania, utrzymują odległość 1,5 m.
- Oprócz środków higieny osobistej stosują rękawiczki.
- Dostawca obiadów nie wchodzi na teren szkoły, towar zostawia za drzwiami. Obiady i sztućce w opakowaniach jednorazowych.
§3
OBOWIĄZKI RODZICÓW
- Rodzice zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 w szkole (również OP i ZWP) i podpisują omówione w § 1 pkt.3 stosowne OŚWIADCZENIE stanowiące załącznik nr 1 i omówioną w § 2 pkt.5 DEKLARACJĘ stanowiącą załącznik nr 2.
- Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.
- W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa).
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci powinni ograniczyć do minimum konieczność przebywania na terenie szkoły, a zwłaszcza w budynku szkoły.
- Opiekunowie po wejściu do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych,
z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Nie posyłają do przedszkola/szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Przyprowadzają do przedszkola i szkoły tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych. ( Jeżeli dziecko wykazuje oznaki osoby chorej i pomiar temperatury będzie podwyższony, nie zostanie w tym dniu przyjęte do placówki).
- Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej dziecko chorowało. Po przebytej chorobie rodzic zobligowany jest do dostarczenia do przedszkola/szkoły zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego stan zdrowia dziecka, umożliwiający jego ponowne przyjęcie.
- Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.
- Rodzice informują o gotowości odebrania dziecka telefonicznie.
- Przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola/szkoły rodzice zobowiązani są do zmierzenia dziecku temperatury.
- Wyjaśniają dziecku, że nie może zabrać do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
- Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z palcówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk, wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 4 ( umieszczonej w widocznych miejscach w placówce).
- Rodzice są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu i odbierania telefonów z przedszkola/szkoły.
- Rodzic/opiekun prawny/osoba upoważniona do odbioru dziecka nie przebywa na terenie szkoły dłużej niż jest to konieczne.
- Jeżeli wymaga tego sytuacja, rodzic podczas odbioru dziecka ze szkoły może zabrać ze sobą młodsze dzieci nie uczęszczające do placówki, ale nie pozwala im na wspólne zabawy z innymi dziećmi na placu zabaw, pilnuje, aby zachowywały one odstęp od innych dzieci oraz pracowników szkoły.
- Rodzic/opiekun prawny na spotkanie bezpośrednie, rozmowę umawia się z nauczycielem za pomocą środków komunikacji na odległość (telefon, e-mail, e-dziennik). W bezpośrednim kontakcie z nauczycielem rodzic ma obowiązek założyć osłonę ust i nosa oraz zachować dystans wynoszący min. 1,5 metra. Spotkanie, rozmowa nie może się odbywać podczas lekcji/przerwy, kiedy nauczyciel opiekuje się uczniami lub pełni dyżur.
§4
OBOWIĄZKI UCZNIÓW
-
- Uczeń stosuje zasady profilaktyki zdrowotnej w formie:
- Bezwzględnego przy każdym wejściu do budynku szkoły oraz w trakcie pobytu w szkole częstego dokonywania dezynfekcji lub mycia rąk zgodnie z instrukcją wywieszoną w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych.
- Kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia.
- Unikania dotykania oczu, nosa i ust.
- Uczeń nie przemieszcza się zbędnie po placówce.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów oraz nie korzysta z przyborów należących do innych uczniów.
- Dzieci/uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami, mogą zabierać ze sobą do szkoły przedmioty niezbędne do funkcjonowania na terenie placówki.
- Przebywając w budynku szkoły, w przestrzeniach wspólnych, jeżeli nie można zachować dystansu, powinien zakrywać usta oraz nos.
- Jeżeli uczeń używa na terenie szkoły masek i rękawic jednorazowych, po ich zużyciu wyrzuca je do wyznaczonych pojemników.
- Uczeń nie wchodzi do szatni, jeśli nie ma możliwości swobodnego przemieszczenia się w tym pomieszczeniu oraz gdy w pomieszczeniu przebywają uczniowie z innej klasy.
- Uczniowie oczekujący na wejście do szatni zachowują między sobą dystans i nie torują wejścia do szatni, umożliwiając uczniom korzystającym z szatni swobodne bezkontaktowe opuszczenie jej.
- Uczniowie w szatni przebywają tylko i wyłącznie w celu pozostawienia lub odbioru odzieży wierzchniej i obuwia. Po dokonaniu tych czynności niezwłocznie opuszczają szatnię.
- Uczniowie unikają dotykania rzeczy innych uczniów pozostawionych w szatni.
- Na palcu zabaw oraz boiskach szkolnych uczniowie przebywają tylko pod opieką nauczyciela, przestrzegając zasad sanitarno-epidemiologicznych.
§5
PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM LUB CHOROBY COVID – 19
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID – 19 (duszności, kaszel, gorączkę), bezzwłocznie przez wyznaczonego pracownika wyposażonego w przyłbicę, fartuch ochronny, półmaskę i rękawiczki zostaje odizolowane do wyznaczonego pomieszczenia.
- Pracownik pozostaje z dzieckiem, utrzymując min. 2 m odległości.
- Nauczyciel zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor, wyznaczony pracownik lub nauczyciel prowadzący zajęcia z danym uczniem bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną, w razie złego stanu dziecka.
- Pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID – 19 (duszności, kaszel, gorączkę):
- Zgłasza fakt dyrektorowi i na wniosek dyrektora kieruje się do domu, a następnie kontaktuje się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w celu uzyskania porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych oraz nagłego pogarszania się stanu zdrowia, pracownik zgłasza fakt dyrektorowi bezzwłocznie i udaje się do wyznaczonego pomieszczenia – izolatorium. Dyrektor szkoły dzwoni pod nr 999 lub 112.
- Dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań, zabezpiecza się w przyłbicę, fartuch ochronny, półmaskę i rękawiczki.
- Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służy, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa oraz ustala listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- Dyrektor zleca wyznaczonej osobie przeprowadzenie dodatkowego sprzątania obszaru, w którym poruszała się osoba u której stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID – 19 , zgodnie z procedurami, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
§6
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
- Procedury obowiązują do czasu ich odwołania.
Załącznik nr 1- do Procedur bezpieczeństwa
na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowie
w okresie pandemii COVID-19
OŚWIADCZENIA RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
Oświadczam, że moja córka/ mój syn:
…………………………………………………………………………........………………………… ( nazwisko i imię dziecka)
nie miał kontaktu z osobą zakażoną wirusem Covid-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby. Stan zdrowia dziecka jest dobry, syn/córka nie przejawia żadnych oznak chorobowych, np. podwyższona temperatura, katar, alergia, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe.
Jednocześnie oświadczam, iż jestem świadom/ świadoma pełnej odpowiedzialności
za dobrowolne posłanie dziecka do Oddziału Przedszkolnego, Zespołu Wychowania Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowie, w aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Oświadczam, iż zostałam poinformowany/a o ryzyku, na jakie jest narażone zdrowie mojego dziecka i naszych rodzin tj.:
- mimo wprowadzonych w przedszkolu/szkole obostrzeń sanitarnych i wdrożonych wszelkich środków ochronnych zdaję sobie sprawę, że na terenie placówki może dojść do zakażenia COVID – 19,
- w przypadku wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia w szkole (nie tylko na terenie) personel/dziecko/rodzic dziecka – zdaje sobie sprawę, iż zarówno moja rodzina, jak i najbliższe otoczenie zostanie skierowane na 14-dniową kwarantannę,
- w sytuacji wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia u dziecka, jego rodziców lub personelu przedszkole/szkoła zostaje zamknięte do odwołania, a wszyscy przebywający w danej chwili na terenie przedszkola oraz ich rodziny i najbliższe otoczenie przechodzą kwarantannę,
- w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u dziecka/osoby z kadry pracowniczej, osoba ta zostanie natychmiast umieszczona w przygotowanym wcześniej IZOLATORIUM, wyposażonym w niezbędne środki ochrony osobistej. Niezwłocznie zostanie powiadomiony rodzic/opiekun dziecka oraz stosowne służby.
- Dziecko nie jest/jest (niewłaściwe skreślić) uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.
Oświadczam, że w sytuacji zarażenia się mojego dziecka na terenie placówki nie będę wnosił skarg, zażaleń, pretensji do dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowie, oraz organu prowadzącego, będąc całkowicie świadom zagrożenia epidemiologicznego płynącego z obecnej sytuacji w kraju.
………………...........… …………....................………………………
( miejscowość, data ) ( podpis rodziców)
Załącznik nr 2
………………………………………………..…………..
.......................................................................
.......................................................................
( Nazwisko i imię oraz adres zamieszkania rodzica)
DEKLARACJA RODZICA
Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że:
- Zapoznałem/łam się z treścią „PROCEDUR BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W ŻARNOWIE W OKRESIE PANDEMII COVID – 19”.
- Zobowiązuję się do przestrzegania obowiązujących PROCEDUR BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W ŻARNOWIE W OKRESIE PANDEMII COVID-19” związanych z reżimem sanitarnym, przede wszystkim: przyprowadzania do przedszkola i szkoły tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała oraz natychmiastowego odebrania dziecka z placówki w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych w czasie pobytu w placówce. Przyjmuję do wiadomości i akceptuję, iż w chwili widocznych oznak choroby u mojego dziecka, dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do placówki i będzie mogło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych, po okazaniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego jego stan zdrowia, umożliwiający ponowne przyjęcie.
- Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała:
- przy wejściu i wyjściu z placówki dziecka termometrem, - w razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych.
- Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora placówki o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid-19 w moim najbliższym otoczeniu.
Administratorem zebranych danych jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowie. Kontakt do inspektora ochrony danych: pszczoła@gmina-audustow.eu. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda, która może zostać wycofana w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej wycofaniem w sytuacji podwyższonej temperatury podstawą jest ochrona żywotnych interesów osób przebywających w placówce. Dane zostaną usunięte po zakończeniu roku szkolnego lub po wycofaniu zgody, jeżeli nie wystąpi inna podstawa prawna przetwarzania. Mają Państwo prawo dostępu do danych, sprostowania, ograniczenia, usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dane nie będą udostępniane innym podmiotom, chyba, że Administrator zostanie do tego prawnie zobowiązany. Dane nie będą podlegały profilowaniu ani nie będą przekazywane do państw i organizacji trzecich. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich nie podanie uniemożliwi zapewnienie w pełni bezpiecznych warunków pracy szkoły.
………………...........… …………....................……………………… ( miejscowość, data ) ( podpis rodzica)
Załącznik nr 3
Procedura korzystania z szatni
- Z szatni powinni korzystać tylko i wyłącznie uczniowie.
- W szatni powinni przebywać uczniowie tylko z jednej klasy.
- Uczniowie mogą przebywać tylko w przypisanej im szatni.
- Uczniowie pozostawiają okrycie wierzchnie i obuwie w wyznaczonych boksach po przyjściu do szkoły i odbierają je po skończonych zajęciach. Wszystkich uczniów obowiązuje zmiana obuwia.
- Uczniowie w szatni przebywają tylko i wyłącznie w celu pozostawienia lub odbioru odzieży wierzchniej i obuwia. Po dokonaniu tych czynności niezwłocznie opuszczają szatnię.
- Przebywając w szatni uczniowie obowiązani są do unikania ścisku.
- Uczeń nie wchodzi do szatni, jeśli nie ma możliwości swobodnego przemieszczenia się w tym pomieszczeniu.
- Uczniowie oczekujący na wejście do szatni zachowują między sobą dystans i nie torują wejścia do szatni, umożliwiając uczniom korzystającym z szatni swobodne bezkontaktowe opuszczenie jej.
- Uczniowie unikają dotykania rzeczy innych uczniów pozostawionych w szatni.
- Jeśli uczeń zauważy przedmioty leżące w nieładzie na ziemi w szatni, zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie nauczyciela dyżurującego przy szatni.
- W trakcie zajęć dydaktycznych schodzenie do szatni jest zabronione za wyjątkiem sytuacji szczególnych, np. zwolnienie ucznia z części zajęć przez rodzica. Wówczas dziecko korzysta z szatni tylko w celu odbioru swojego nakrycia wierzchniego.
- W przypadku organizacji zajęć przez nauczyciela na świeżym powietrzu, uczniowie korzystając z szatni, przestrzegają zasad określonych w ust. 2, 3, 4, 5, 6, 7.
Załącznik nr 4
Procedura wyjścia na boisko, plac zabaw
- W przypadku, gdy pogoda na to pozwoli, uczniowie będą korzystali z placu zabaw, boiska, terenu szkoły.
- Przerwy w miarę możliwości uczniowie będą spędzali korzystając z boiska, placu zabawa, terenu szkoły (poza budynkiem).
- Nauczyciele dbają w miarę możliwości o to, by uczniowie unikali ścisku.
- Po powrocie ze świeżego powietrza uczniowie i nauczyciele dezynfekują lub myją ręce zgodnie z instrukcją na plakacie.
- Na placu zabaw oraz na boiskach szkolnych uczniowie mogą przebywać tylko pod opieką nauczyciela.
- Z placu zabaw w pierwszej kolejności powinny korzystać dzieci młodsze ( ZWP, OP i klasy I-III).
Załącznik nr 5
Procedura mycia zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu
Dezynfekcja zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu stanowi podstawową formę zapobiegania i przeciwdziałania oraz zwalczania COVID-19. Dezynfekcja polega na podjęciu czynności mających na celu niszczenie form mikroorganizmów oraz form przetrwalnikowych.
- W czasie epidemii zabawki, pomoce dydaktyczne oraz sprzęty (klawiatura, sprzęty sportowe) są dezynfekowane w miarę możliwości po użyciu oraz po każdym dniu.
- W czasie epidemii COVID-19 wszystkie zabawki materiałowe i pluszowe, materiały dydaktyczne oraz sprzęty, które służą do użytku przez uczniów lub nauczycieli, a których nie da się skutecznie wymyć wyczyścić lub zdezynfekować zostają usunięte z sal przez personel sprzątający we współpracy z nauczycielami i zabezpieczone w miejscu wyznaczonym przez dyrektora szkoły lub osobę przez niego upoważnioną.
- Wszystkie zabawki i pomoce dydaktyczne dopuszczone do użytku dzieci należy:
a) wymyć, wyczyścić wodą z dodatkiem stosownego detergentu będącego na wyposażeniu szkoły.
lub
b) zdezynfekować – zarejestrowanym środkiem nietoksycznym bezpiecznym dla dzieci będącym na wyposażeniu szkoły, zgodnie z zaleceniami producenta widniejącymi na etykiecie produktu.
- Jeżeli jest to możliwe — po dezynfekcji zabawki, pomoce dydaktyczne należy wysuszyć na wolnym powietrzu, aby uniknąć wdychania oparów.
- Sprzęty i zabawki elektroniczne należy dezynfekować – najlepiej specjalnymi ściereczkami nawilżonymi preparatem dezynfekującym.
- W czasie epidemii używane w czasie zajęć książki będące na wyposażeniu sali należy odłożyć w wyznaczone miejsce, aby odleżały 48 godzin. Po tym czasie mogą wrócić do sali i mogą z nich korzystać inni nauczyciele/uczniowie.
- Osoby czyszczące, dezynfekujące zabawki, pomoce dydaktyczne oraz sprzęt zobowiązane są używać rękawiczek ochronnych, środków zakupionych do tego celu przez tylko szkołę i myć ręce po wykonanej czynności mycia, czyszczenia czy dezynfekcji.
- Infrastruktura szkoły, sprzęt i przybory sportowe muszą być regularnie czyszczone z użyciem wody z detergentem lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej podłoga powinna być myta przy użyciu wody z detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy – po każdym jego użyciu przez daną klasę.