• Akcja charytatywna
          • Akcja charytatywna

          • 21 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej organizowanej przez Fundację "Gdy goni nas czas", która pomaga dzieciom chorym na nowotwór. Nasi uczniowie z tej okazji spędzili dzień w szkole w nietypowym stroju - w piżamach. Była to oznaka solidarności z chorymi dzieciaczkami, dla których piżama jest nieodłącznym strojem dnia codziennego w szpitalu. Nasi uczniowie świetnie się spisali i kolejny raz udowodnili, że cudza krzywda nie jest im obojętna. Uczniowie uczestniczyli w zbiórce pieniędzy, a cała zebrana kwota zostanie przekazana fundacji na pomoc potrzebującym dzieciom.

        • Święto Edukacji Narodowej.
          • Święto Edukacji Narodowej.

          • W przeddzień Święta Edukacji Narodowej w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego Pani dyrektor Alina Szczytko przekazała wszystkim pracownikom naszej szkoły serdeczne życzenia i podziękowania za ich trud i zaangażowanie w wychowanie młodego pokolenia. Serdeczne podziękowania przekazała także Rada Rodziców. Samorząd Uczniowski również wyraził wyrazy szacunku i uznania dla pracy nauczycieli. Uczniowie zaśpiewali swoim nauczycielom piosenkę, zagrali na gitarach i poczęstowali słodkościami. Na koniec Pani dyrektor poinformowała zebranych o nagrodzie wójta oraz rozdała nagrody dyrektora wybranym nauczycielom i pracownikom obsługi.

        • Spotkanie z leśnikiem.
          • Spotkanie z leśnikiem.

          • 11 października z okazji Święta Drzewa naszą szkołę odwiedził leśnik Pan Waldemar Tomaszewski w ramach edukacji ekologicznej uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas I-III wspólnie z dziećmi z przedszkola oraz zerówki mogły posłuchać na czym polega praca leśnika, jakie gatunki zwierząt i roślin zamieszkują nasze lasy oraz obejrzeć filmik i ciekawą prezentację. Wszyscy dostali upominki w postaci odblaskow, smyczy, długopisow i innych gadżetów.

            Dodatkowo przebralismy się tego dnia w zielono-brązowe barwy. Najbardziej jednak drzewa przypominały dzieciaczki z przedszkola i zerówki.

            W szkole odbył się również szkolny konkurs wiedzowy-plastyczny pt. "Jesienne drzewo", w którym ochoczo wzięli udział uczniowie klas I-III. Prace plastyczne były przepiękne i choć było to trudne zadanie, jury wyłoniło zwycięzców konkursu plastycznego:

            I miejsce - Igor Kowalewski kl. I,

            II miejsce - Hubert Sobolewski kl. III,

            III miejsce - Michał Tomaszewski - kl. III.

            W konkursie wiedzowym nt gatunków drzew występujących w Polsce, zwycięzcami zostali:

            I miejsce - Ula Chodorska kl III,

            II miejsce - Zuzia Klukowska kl. III,

            III miejsce - Staś Kowalewski kl. III.

            Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że wzbogaciliśmy wiedzę dzieci w zakresie edukacji ekologicznej. Dodatkowo informujemy, że w tym roku uczniowie klas młodszych naszej szkoły bierą udział w ogólnopolskim ekologicznym projekcie edukacyjnym "EKO SZKOŁA 2022", który ma za zadanie promować postawy proekologiczne wśród dzieci i młodzieży. Święto drzewa doskonale wpisuje się w działania tego projektu.

        • Spotkanie z pracownikiem Sanepidu.
          • Spotkanie z pracownikiem Sanepidu.

          • Dnia 7 pażdziernika naszą szkołę odwiedziła pracowniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Augustowie. Spotkanie dotyczyło szczepienia przeci COVID-19. Uczniowie mogli zapoznać się z filmem i prezentacją na temat szczepień. Oczywiście nie zabrakło konkursu.

        • XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
          • XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

          • 7 października grupa uczniów klasy ósmej wraz z opiekunem uczestniczyła w XXI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa świętego Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Uczniowie oddali pokłon Matce Bożej w cudownym obrazie. Następnie uczestnicy pielgrzymki wzięli udział we Mszy Świętej odprawionej pod przewodnictwem księdza biskupa Henryka Tomasika. Na zakończenie został odczytany akt zawierzenia Matki Bożej Królowej Polski oraz list do Ojca Świętego Franciszka.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, która umozliwiła nam wyjaz.

        • Wizyta funkcjonariuszy Policji
          • Wizyta funkcjonariuszy Policji

          • Dnia 30 września 2021 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie. 

            Podczas spotkania z klasami 0-III i grupą przedszkolną "Sówki" zostały omówione zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Policjanci zwrócili również uwagę na zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi i zwierzętami. Zademonstrowali dzieciom w jaki sposób należy się zachować podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek. Brały aktywny udział w pogadance, chętnie odpowiadały na pytania, jak również dzieliły się spostrzeżeniami i uwagami na temat przeżytych wydarzeń oraz zaobserwowanych sytuacji. Na zakończenie dzieci miały możliwość zobaczenia i potrzymania przedmiotów (rekwizytów), które są niezbędne w pracy policjanta: kajdanek, lizaka, kamizelki, pałki.

             Podczas  spotkania z klasami IV - VIII nasi goście scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Policjantka radziła, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy lub skontaktować się z profesjonalistą. Na koniec spotkania funkcjonariusze przypomnieli zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego.

        • "Mało nas, mało nas... do pieczenia chleba"
          • "Mało nas, mało nas... do pieczenia chleba"

          • Klasa III w tym roku realizuje interesujący projekt edukacyjny pt. "Ciekawscy trzecioklasisci". W ramach tego projektu 30 września swoją salę zamienili w piekarnię, a sami uczniowie stali się piekarzami.

            Podczas oglądania filmu, uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces powstawania mąki w tradycyjnym młynie. Przygotowali i odmierzali składniki, a następnie zagniatali ciasto, z którego powstał później chleb. Analizowali jakie składniki można dodawać do chleba, aby poprawić jego smak. Uczniowie opisali, jakie rodzaje pieczywa je się w ich domach, już wiedzą czemu pieczywo ciemne jest zdrowsze.

            Poznali również rodzaje pieczywa popularne w innych krajach.

            Chętni dostali przepis na upieczenie chleba kukurydzianego w domu, aby porównać jak piecze się chleb z mąki niechlebowej i mile spędzić czas z rodziną.

            Lekcje uważamy za bardzo udaną, a chlebek choć nie wyrósł jak powinien i tak nam bardzo smakował.

        • Święto Pieczonego Ziemniaka
          • Święto Pieczonego Ziemniaka

          • W pierwszych dniach jesieni w grupie ,,Sówki” i w kl. ,,0” odbyło się „Święto Pieczonego Ziemniaka”. To święto obchodzimy już od kilku lat. Kontynuujemy w ten sposób ludowe tradycje. Po tzw. wykopkach wesoło spędzano czas przy ognisku piekąc ziemniaki i sprawdzając się w różnych konkurencjach.

            My wybieraliśmy tylko „ziemniaczane” zabawy i konkursy. Pogoda dopisywała, apetyty także. Najpierw w salach przypomnieliśmy sobie historię ziemniaka, później grupy wyruszyły na szkolny ogród gdzie czekały już na nie rodzice. Wszyscy zostali zaproszeni do zabawy. Były „wykopki” – zadaniem było wykopać ukryte w piaskownicy ziemniaki. Dzieciom sprawiło to nie lada frajdę. Wszyscy mogli wykazać się szybkością i zwinnością w zawodach m.in. ziemniaczany slalom, transporter ziemniaków.

            Wspaniałą konkurencją dla dzieci było wykonanie „Ziemniaka Cudaka”, pomysłowości w pracach nie brakowało. Była konkurencja intelektualna z kluczowym słowem,,ziemniak” oraz zabawy przy muzyce, dzięki czemu czas oczekiwania na pieczone ziemniaki i kiełbaski minął bardzo szybko.

        • Narodowe Czytanie
          • Narodowe Czytanie

          •     W tym roku obchodziliśmy dziesiątą, jubileuszową edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Para Prezydencka tym razem zaprosiła do lektury „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

                Nasza szkoła aktywnie włączyła się w czytanie dramatu polskiej pisarki, która w tym roku obchodzi setną rocznicę śmierci. Uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy Centrum Kultury w Żarnowie odczytali fragmenty utworu oraz wysłuchali ciekawostek z życia autorki.