• Rekrutacja
          • Rekrutacja

          • SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY RODZICE!

            Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowie organizuje nabór do oddziału przedszkolnego (grupa A i B) oraz do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024.

            Karty zapisu dziecka należy składać od 01.03.2023 r. do 31.03.2023 r. do dyrektora szkoły. Druki można pobrać na stronie internetowej szkoły (zakładka REKRUTACJA 2023/2024) lub odebrać u dyrektora szkoły. 

            Serdecznie zapraszamy !

            Dyrektor Szkoły Helena Alina Szczytko

             

        • Żywa lekcja historii
          • Żywa lekcja historii

          • Dziś, 23 marca 2023 roku, w naszej szkole odbyła się „żywa lekcja historii’ w wykonaniu Bractwa Rycerskiego z Gniewu. Kasztelan bractwa w niezwykle barwny i ciekawy, a nawet humorystyczny sposób, przedstawił dzieje powstałych w średniowieczu zakonów rycerskich – joannitów, templariuszy i krzyżaków. Uczniowie poznali zwyczaje rycerskie, kodeks honorowy, uzbrojenie, strój rycerski. Młodzi widzowie dobrze się bawili, a przy okazji utrwalili wiedzę historyczną znaną z zajęć szkolnych i rozszerzyli ją o nowe, ciekawe zagadnienia z czasów średniowiecza.

        • Zasady zdrowego odżywiania
          • Zasady zdrowego odżywiania

          • W dniu 22.03.2023r. w ramach programu ,,Trzymaj Formę” odbyło się spotkanie z przedstawicielkami SANEPID-u z Augustowa na temat ,,Zasad zdrowego odżywiania - mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika”. W pogadance udział wzięli uczniowie klasy V-VIII.

            Ciekawa prelekcja połączona była z prezentacją multimedialną. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, co to jest piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, jak wygląda dobrze skomponowany talerz zdrowego odżywiania. Jakie najczęściej są popełniane błędy? Jaka jest rola wody w organizmie? Negatywny wpływ napojów energetycznych, a także jakie są smaczne i zdrowe przepisy dla zdrowego umysłu. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i uprawianie sportu pozwolą cieszyć się zdrowiem oraz prawidłową sylwetką. Składamy serdeczne podziękowania Paniom za interesujące spotkanie i wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania oraz poświęcony nam czas.

        • Powitanie wiosny
          • Powitanie wiosny

          • Płyń sobie Marzanko szumiącym potokiem, na morze szerokie , na morze głębokie. Zgiń, przepadnij zimo i nie wracaj do nas, na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona….Tymi słowami dzieci z oddziału przedszkolnego gr. A i gr.B żegnały odchodzącą zimę, witając upragnioną wiosnę.

        • Pierwszy Dzień Wiosny
          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wiosny. W tym roku, upłynął nam on pod hasłem "Trzymaj formę". Samorząd Uczniowski zachęcał wszystkich uczniów do zdrowego odżywiania przygotowując zdrowe i kolorowe smakołyki. Zwróciliśmy uwagę również na sportowy tryb życia, poprzez udział w zabawach ruchowych i cwiczeniach gimnastycznych zorganizowanych dla młodszych klas przez panią Elę. Uczniowie klas 4-8 brali udział w klasowych turniejach tenisa stołowego.

        • Światowy Dzień Zespołu Downa
          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          • Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, Samorząd Uczniowski zaproponował chętnym uczniom symboliczną formę okazania szacunku, empatii i zrozumienia dla osób z tą wadą genetyczną. 21 marca przyszliśmy do szkoły w różnych, kolorowych skarpetkach. W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21.

        • Wizyta Księdza Biskupa
          • Wizyta Księdza Biskupa

          • W ramach wizytacji kanonicznej w dniu 17 marca 2023 r. naszą szkołę odwiedził gość szczególny – Ksiądz Biskup Jerzy Mazur. Wizyta tak niezwykłego gościa była wyjątkowym wydarzeniem dla dyrekcji, nauczycieli i uczniów szkoły. Uroczystość rozpoczęto od przywitania przez Panią dyrektor szkoły wszystkich przybyłych gości. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny dotyczący Patrona szkoły - Jana Pawła II. Następnie Ksiądz Biskup podziękował uczniom za piękny śpiew oraz przygotowanie tak wymownego programu. Po wspólnej modlitwie wszyscy zebrani otrzymali pasterskie błogosławieństwo i pamiątkowe obrazki. Na zakończenie wizyty Ksiądz Biskup udał się na spotkanie z nauczycielami oraz rodzicami.

            Było to niezwykłe i wzruszające wydarzenie w życiu naszej szkoły. Pozwala dostrzec, że wśród wartości, które wprowadza w życie dzieci szkoła, są też wartości chrześcijańskie, o których w tych trudnych czasach nie można zapomnieć.

        • Dzień Matematyki - Święto Liczby π
          • Dzień Matematyki - Święto Liczby π

          • Matematyka to bez wątpienia Królowa Nauk, wszechobecna i niezwykle potrzebna w codziennym życiu. Warto jednak pamiętać, że to nie tylko suche liczby i trudne zadania, ale także klucz do zrozumienia prawideł rządzących ekonomią. Dnia 13 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Matematyki. W tym roku dzień ten to również Święto Liczby π. Cała społeczność szkolna obejrzała krótką prezentację wyjaśniającą co to jest liczba π i poznała wiele ciekawostek dotyczących tej liczby. Uczniowie z klasy IV i V wystąpili w przedstawieniu o tematyce matematycznej ”Kłótnia liczb”. Następnie odbył się pokaz mody matematycznej. W zaprojektowanych strojach uczniowie wykorzystywali modele figur płaskich i przestrzennych, przedmioty związane z matematyką oraz ozdobniki matematyczne (znaki, wzory, itp.). Prezentowana moda wzbudzała dużo emocji i uśmiechu, odznaczając się pomysłowością i zaskakującym sposobem wykonania. Wszyscy uczestnicy pokazu zostali nagrodzeni. Na uczniów i nauczycieli czekała również niespodzianka w postaci okrągłego lizaka z logo liczby π. Organizatorki Dnia Matematyki panie Marzenna Grzymkowska i Teresa Kozłowska serdecznie dziękują wszystkim uczniom za udział we wspólnej zabawie.

        • W świecie Złotowłosej
          • W świecie Złotowłosej

          • „W świecie Złotowłosej” – zajęcia czytelnicze z elementami kodowania w oddziale przedszkolnym gr. A i gr. B

            Dnia 10 marca odwiedziła nas Pani Kasia Romanowska z Biblioteki Pedagogicznej CEN w Suwałkach. Dzieci wysłuchały baśni „O Złotowłosej i trzech niedźwiadkach” w formie teatrzyku kamishibai. Z wielkim zainteresowaniem śledziły losy bohaterów. Po spektaklu wzięły udział w zajęciach z kodowania. Zajęcia baaardzo podobały się przedszkolakom. Dzieci uczyły się przez zabawę podstaw programowania, współpracy ze sobą i poznawały literaturę.

            Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

        • Wiecoryny
          • Wiecoryny

          • Dnia 8 marca 2023 roku zostaliśmy zaproszeni przez panią Dyrektor do Centrum Kultury w Żarnowie na przedstawienie w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich ze Szczebry pt. „Wiecoryny”.

            W dawnej polskiej wsi, w długie zimowe wieczory, kobiety gromadziły się w izbach, aby wspólnie wykonywać prace, na które brakowało czasu latem. I tak pod wieczór, kiedy świat się uciszał, społeczność wiejska integrowała się. Jedną z takich czynności było „darcie pierza”. Był to rodzaj wzajemnej pomocy: w jednej chacie gromadziło się nieraz kilkanaście kobiet i dziewcząt i przez kolejne wieczory „darły” lub „skubały” pierze na poduchy i pierzyny. Dawniej na wsiach pierze było niezbędne. Każda zapobiegliwa matka hodowała gęsi, by z ich piór zrobić później córce pierzynę i poduchy, które stanowiły podstawowy element wiana młodej panny. Z pierzy wykonywano pierzyny i poduszki dla każdej rodziny, bo zimy dawniej były bardzo ostre. Stąd stara przyśpiewka „Porzom się piorecka, Tyj nasyj gaździnie, Ej bedzie jyj cieplutko. Bez calutkom zime”! Podczas skubania mężczyźni mogli być w domu, ale nie pomagali kobietom. Najczęściej w tym czasie reperowali uprząż konia lub pletli wiklinowe koszyki. Po kilku godzinach skubania, gospodyni dawała: „juzyne”, czyli poczęstunek. W zależności od regionu, były to wypieki – drożdżówki, rogale z makiem lub marmoladą. Do tego herbatę z ziół lub mleko, a czasem trochę jakiegoś trunku. I w tej pracy młodzi mężczyźni płatali kobietom figle, była to także okazja do zawarcia znajomości, zalotów.

            Także organizowano wspólne przędzenie lnu na kołowrotkach lub wrzecionach. Prządki urozmaicały sobie czas śpiewaniem pieśni nabożnych i ludowych, opowiadaniem wydarzeń z życia wsi. Często do domu przychodził dziad, który tułał się po świecie. Wchodząc do domu witał się mówiąc- niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, następnie klęcząc modlił się. Potem zaproszony do stołu, opowiadał różne nowiny i wydarzenia, które działy się podczas jego wędrówki. Na pożegnanie otrzymywał produkty, które gospodyni sama zrobiła - kawałek słoniny, masło, mąka, kasza czy jajka. Masło robiono w bojkach. Materiał na ubrania czy chodniki wykonywano na krosnach, należało także udziać z nici wełnianych skarpety, rękawice, kapcie. Pranie pościeli wykonywano na tarze , suszono i maglowano ręcznie.

            Wysłuchaliśmy przedstawienia z ogromnym zainteresowaniem. Następnie panie gospodynie i pan gospodarz nauczyli nas, jak te wszystkie prace należało wykonywać. To była piękna i mądra nauka o tradycjach i zwyczajach, które należy ocalić od zapomnienia i kontynuować w naszych rodzinach, póki jeszcze mamy wspaniałych ludzi.

            Dziękujemy

            Nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowie.

        • Dzień Kobiet
          • Dzień Kobiet

          • Z okazji Dnia Kobiet Samorząd Uczniowski przygotował wszystkim kobietom - tym dużym i małym - słodki upominek oraz życzenia pomyślności w tym pięknym i uroczym dniu w kalendarzu. Również pan Rafał Rybicki z Rady Rodzicow przekazał najserdeczniejsze życzenia wraz z ciasteczkami i herbatką. Dziękujemy serdecznie za pamięć i taki wdzięczny wyraz sympatii.

            Wszystkim kobietom 8 marca życzymy wszystkiego najlepszego, aby każdego dnia w roku uśmiech gościł na kobiecych twarzach tak często jak dziś.

        • Wyjazd do kina i Miejskiej Biblioteki Publicznej
          • Wyjazd do kina i Miejskiej Biblioteki Publicznej

          • W dniu 08.03.2023 r. przedszkolaki z oddziału przedszkolnego gr A i B wybrały się do kina Iskra w Augustowie na film animowany Mama Mu wraca do domu. Wyjazd do kina zorganizowany był z okazji obchodzonego Dnia Kobiet, a pomysłodawcami byli rodzice. Podczas takich wyjazdów, oprócz miło spędzonego czasu, dzieci kształtują nawyki kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz wzmacniają więzi koleżeńskie. Wizyta w kinie, oraz sam film o nietypowej krówce bardzo podobał się dzieciom, które już czekają na kolejne seanse. Korzystając z okazji bycia w Augustowie odwiedziliśmy też Miejską Bibliotekę Publiczną. Na miejscu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Grupa A uczestniczyła w warsztatach ze Świerszczykiem. Uczestnicy zostali redaktorami , grafikami i każdy stworzył swój numer czasopisma. Grupa B brała udział w zabawach ,,na dywanie” z Panem Konradem. Dzieci miały też okazję obejrzeć teatrzyk kamishibai. Po powrocie w sali przedszkolnej na najmłodszych czekała słodka niespodzianka przygotowana przez mamę naszego Igorka, za którą bardzo dziękujemy.

        • Bajka o Tadku Niejadku, babci i dziadku
          • Bajka o Tadku Niejadku, babci i dziadku

          • W piątek 3 marca naszą szkołę odwiedzili aktorzy ze Studia Artystycznego "Pasja" z Białegostoku, którzy zaprezentowali młodszym dzieciom bajkę „O Tadku-niejadku, babci i dziadku”. Była to barwna opowieść o chłopcu, który uważał, że jedzenie jest najnudniejszą czynnością na świecie. Nie było takiej potrawy, która by mu smakowała i której chciałby spróbować. Babcia i dziadek Tadka bardzo się martwili podejściem wnuka do kwestii żywieniowych, tym bardziej, że nie potrafili mu wytłumaczyć tego, że jedzenie wcale nie jest takie straszne lecz przyjemne i potrzebne. Radzili się naszych dzieciaków i usłyszeli wiele praktycznych rad - niestety, żadna z nich nie działała na Niejadka. Telefon do wszystkowiedzących sąsiadek i rada, aby zabrać chłopca na długi spacer dały nową nadzieję dziadkom. Podczas spaceru, Tadka spotkała zabawna przygoda z balonikami, która zmieniła jego podejście do jedzenia i uczyniła z chłopca smakosza. Wszyscy z przyjemnością pomagali w gotowaniu smacznej zupy dla Tadka. Ponieważ Babcia i dziadek bali się, że Tadek może wybrzydzać podczas jedzenia w ich towarzystwie, poprosili o pomoc kogoś doświadczonego w pracy z dziećmi - czyli jedną z naszych pań . Karmić Tadka Niejadka pomagała Pani Ania.

            Była to piękna, zabawna i pouczająca bajka, która zaangażowała dzieci do pomocy i pokazała, iż problem grymaszenia przy jedzeniu jest dobrze znany wszystkim dzieciom. Z pewnością zapamiętają one teraz, że warto się zdrowo odżywiać!

          • Trzymaj formę!

          • Nasza szkoła po raz kolejny zakwalifikowała się do programu „Trzymaj formę!” . Program realizowany jest przy współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Augustowie.
            Organizatorami programu są: Główny Inspektor Sanitarny, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców oraz Fundacja Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie w ramach realizacji strategii WHO dotyczy diety, aktywności fizycznej i zdrowia.
            „Trzymaj formę” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

            Cele:
            • Poszerzenie wiedzy na temat zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności ruchowej.
            • Kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej.
            • Uświadomienie zagrożeń dla młodego organizmu – anoreksja, bulimia, otyłość.
            • Propagowanie zdrowego stylu życia.
            • Zwiększenie aktywności ruchowej poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego i sportowych   zajęciach pozalekcyjnych.
            Zasady
             realizacji.
            Uczestnikami programu są uczniowie klas  VI-VIII.

            • Program realizowany jest na lekcjach biologii, godzinach wychowawczych, lekcjach wychowania fizycznego.

            • Program skierowany jest do uczniów, nauczycieli, rodziców.
            Zachęcamy do zapoznania się z materiałami zawartymi na stronie: trzymajforme.pl/
            Szkolnymi koordynatorami programu są p. Agnieszka Rybi, p. Lucyna Lewkiewicz,  p. Monika Ciemna.

            Termin: marzec  2023- czerwiec 2023

        •  Spotkanie z przedstawicielką  z KRUS-u
          • Spotkanie z przedstawicielką z KRUS-u

          • Dnia 24 lutego 2023 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielką z KRUS-u, którego celem było popularyzowanie wiedzy dotyczącej zapobiegania skutkom niewłaściwego magazynowania i stosowania w gospodarstwie rolnym szkodliwych substancji chemicznych np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw, itp. oraz o zasadach ochrony środowiska naturalnego. Pani promowała, przy użyciu prezentacji, prawidłowe nawyki i zachowania dzieci związane z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz przedstawiła "Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat".

        • Spotkanie autorskie
          • Spotkanie autorskie

          • 17 luty to Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji dzieci z oddziału przedszkolnego gr. B wraz ze swoją Panią zorganizowały spotkanie autorskie z poetką, regionalistką, autorką książek dla dzieci panią Józefą Drozdowską. Pani Józia opowiadała o historii kota, trybie życia dzikich kotów, rasach, zwyczajach, pielęgnacji i żywieniu. Zapoznała z rzeczami niezbędnymi dla kota, który ma być naszym domownikiem. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się wielu ciekawostek o kotach np. że koty witają się nawzajem dotykając swoje uszy, że nie ma dwóch takich samych kocich nosów albo, że koty świetnie wspinają się dzięki haczykowatym pazurkom, ale niezbyt dobrze idzie im schodzenie. Utrwaliły budowę – części ciała kota. Wszyscy wykonali wspólną pracę kotka, który wlazł na płotek. Autorka zaprezentowała też swoją książkę, zbiór wierszy dla dzieci. Jedną z dedykacją dostaliśmy w prezencie. Jeszcze raz dziękujemy Pani Józefie za spotkanie, a w dniu kociego święta życzymy wszystkim miłośnikom kotów cudownego mruczenia.

        • DZIEŃ BEZ ZABAWKI
          • DZIEŃ BEZ ZABAWKI

          • W piątek w zerówce obchodziliśmy DZIEŃ BEZ ZABAWKI! Tego dnia dzieci miały same organizować sobie przestrzeń w sali według własnego pomysłu .Do ich dyspozycji były przyniesione z domu pudła kartonowe, nakrętki, butelki, nieograniczone ilości taśmy klejącej, ścinki materiałów czyli wszystko to, co przeciętny człowiek uważa za bezużyteczne. Dzieci miały mnóstwo pomysłów i nie trzeba im było podpowiadać, co mogą zrobić. Każde dziecko było bez przerwy czymś zajęte. Dzieci podchodziły do zgromadzonych materiałów, brały co im było potrzebne i tworzyły. Nie było dziecka, które nie wiedziałoby, co robić. Powstawały pierwsze roboty z pudełek, statki kosmiczne, plecaki, hełmy i domy. Dzieci były tak zaangażowane w tworzenie zabawek, że na ten jeden dzień zupełnie zapomniały o zabawkach z sali.