• Pieczenie pierniczków
          • Pieczenie pierniczków

          • We wtorek 22.12.2021r w tym radosnym i pięknym nastroju dzieci z najmłodszych grup piekły świąteczne pierniczki. Z wielkim zaangażowaniem wycinały foremkami różne kształty z przygotowanego ciasta. Były to różnej wielkości choinki, aniołki i gwiazdeczki. W całej szkole rozchodził się niezmiernie apetyczny, świąteczny zapach. Najbardziej oczekiwanym przez dzieci momentem było dekorowanie ostygniętych pierniczków. Polewanie lukrem, czekoladą, posypywanie kolorowymi groszkami, malowanie cukrowymi pisakami - to była największa frajda! Każde ciasteczko dekorowane wg fantazji dzieci stawało się małym cudeńkiem. Był to naprawdę mile spędzony czas w podczas którego dzieci pracowały i jednocześnie świetnie się bawiły.

          • Informacja o nauce zdalnej i dniach wolnych.

          • Drodzy Rodzice

            Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowie informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki od 20 grudnia 2021 roku  do 9 stycznia 2022 roku zajęcia dla  klas I-VIII będą prowadzone zdalnie, z wykorzystaniem szkolnej platformy MS Teams lub Skype, zgodnie z aktualnie obowiązującym planem lekcji. Oznacza to, że nauka będzie odbywała się w sposób zdalny przez 3 dni przed świętami  od 20 do 22 grudnia 2021 r., oraz w okresie po świętach- od  3 do 5  stycznia 2022 r.

            Dni: 23 – 31 grudnia 2021 r. oraz 6 stycznia 2022 r. są wolnymi od zajęć. Dzień 7 stycznia2022 r. jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktycznych.

            Po 9 stycznia 2022 r. nastąpi powrót do nauczania stacjonarnego.

             

            Dzieci z Zespołu Wychowania Przedszkolnego oraz oddziału przedszkolnego odbywają zajęcia  w dniachod 20 do 22 grudnia 2021 r., oraz w okresie po świętach - od  3 do 5  stycznia 2022 r. w trybie stacjonarnym.

             

               Z wyrazami szacunku - Helena Alina Szczytko
             

          • Informacja o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat.

          • Przypominamy, że już od 14 grudnia 2021 r. rozpoczną się szczepienia w grupie dzieci 5-11 lat. Szczegółowe informacje dotyczące schematu szczepienia wraz z kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem dziecka w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-15-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-przeciw-covid-19-dzieci-5-11-lat. Informujemy także, że Europejska Agencja Leków zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. 

          • "Światło wolności"

          • W poniedziałek, 13 grudnia o godz. 19:30 w oknach domów, urzędów i instytucji publicznych rozbłysną świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W naszej szkole również zostanie zapalona świeca. Serdecznie zachęcamy wszystkich do włączenia się w tę ważną i niezwykle symboliczną inicjatywę.W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

            Apel o zapalenie świec pamięci w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego skierował do wszystkich Polaków prezydent Andrzej Duda https://www.youtube.com/watch?v=qk7oaQp7kBg.  

        • Mikołajki
          • Mikołajki

          • 6 grudnia Samorząd Uczniowski zorganizował szkolne Mikołajki. Tego dnia dominował w szkole kolor czerwony, a na głowach mikołajkowe czapki i rogi renifera Rudolfa. Przez cały dzień korytarzami przemykał Święty Mikołaj w towarzystwie Śnieżynek i podrzucał do klas prezenty. Szczęście miał ten, kto go zobaczył lub usłyszał jego dzwonki. Niektórym nawet udało się zrobić z nim zdjęcie. Zobaczcie sami....

          • List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

          • Warszawa, 1 grudnia 2021 r

             

            Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie

            w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.

            Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzjędotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

            Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającymstopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.

            W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7℃. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.

            Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacjepomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.

            Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

             

                        Z wyrazami szacunku

             

            Przemysław Czarnek

            MINISTER EDUKACJI I NAUKI

            Adam Niedzielski

            MINISTER ZDROWIA

             

        • Andrzejki
          • Andrzejki

          • Andrzejki to doskonała okazja do zabawy i do sprawdzenia losu. W polskiej tradycji to ostatnia okazja do zabawy przed adwentem.

            Dniach 24-26 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Ze względu na sytuację epidemiczną, uczniowie bawili się i wróżyli w swoich klasach. Mimo to wszyscy spędzili ten czas w miłej atmosferze. Podczas zabawy andrzejkowej lali oni wosk, sprawdzali ciasteczka z wróżbą, przekłuwali papierowe serca w celu poznania imienia przyszłego męża czy przyszłej żony, była zabawa odmierzanie butów oraz wiele innych wróżb. Każda klasa przygotowała coś ciekawego i coś pysznego.

            A jak się bawiliśmy.... zobaczcie sami...

        • Dzień Pluszowego Misia
          • Dzień Pluszowego Misia

          • Z okazji Dnia Pluszowego Misia Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny pt. "Miś najlepszy przyjaciel". Konkurs przeznaczony był dla najmłodszych przedszkolaków i dzieci z zerówki. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką pluszowego misia. Jury, w skład którego wchodziły dziewczęta z SU z klasy VIII: Milena Sotko, Dominika Doroszko i Wiktoria Haraburda wyłoniły zwycięzców, kierując się przede wszystkim samodzielnością wykonanej pracy i zaangażowaniem. Wszystkie prace były przepiękne, a wybor okazał się bardzo trudny.

            Oto zasłużeni zwyciezcy:

            I miejsce - Jakub Milanowski

            II miejsce - Aniela Galicka i Wiktor Wysocki

            III - Olaf Przybysz i Dominik Wasilewski

            Jury doceniło wkład w pracę i wyróżniło jeszcze:

            - Igora Bronakowskiego, Patrycję Trocką, Macieja Trockiego i Wiktorię Sieńkowską.

            Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim, którzy się przyłożyli do pracy plastycznej.

            Cieszymy się, że nasi najmłodsi członkowie szkolnej społeczności z takim zapałem biorą udział w konkursach. To nam daje nadzieję, że w przyszłości doczekamy się laureatów wielu konkursów na wyższych szczeblach.

        • Dzień Życzliwości i Pozdrowień
          • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • 22 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował w szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji na dolnym korytarzu zawisła "tablica życzliwosci", na której wszyscy chętni mogli przesłać życzliwe słowo i pozdrowienia. Te nietypowe święto wywołuje u nas zawsze pozytywne emocje, gdyż przyjemnie jest przeczytać miłe słowa i okazać sobie nawzajem wyrazy sympatii.

        • Szkolny Konkurs Recytatorski
          • Szkolny Konkurs Recytatorski

          • 22 listopada w szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski "W krainie wierszy dla dzieci Juliana Tuwima" dla uczniów klas I-III. Do konkursu przystąpiło 21 uczestników, którzy pięknie recytowali wybrane wiersze znanego polskiego poety dziecięcego. Jury w składzie: pani dyrektor Helena Alina Szczytko, pani Ela Jarząbska i pani Małgorzata Motulewicz z wielkim trudem wyłoniły zwycięzców:

            I miejsce - Maciej Milanowski kl. III

            II miejsce - Ala Kowalewska kl. II i Kinga Drewicz kl. I,

            III miejsce - Natalia Kopańczyk kl. II i Hubert Sobolewski kl. III.

            Serdecznie gratulujemy nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom, którzy odważyli się zaprezentować swoje recytatorskie umiejętności.

        • Ślubowanie klasy I.
          • Ślubowanie klasy I.

          • Dnia 19.11.2021r w naszej szkole odbyło się uroczyste Ślubowanie i Pasowanie na uczniów klasy I. Wszyscy na czele z Panią Dyrektor spotkali się na dolnym korytarzu punktualnie o godzinie 10:00. Dzieci weszły w rytm wiersza "Pierwszaki". Nastapiła krótka część artystyczna, na której pierwszoklasiści deklamowali wiersze i prezentowali swoje umiejetności wokalne w języku polskim jak i angielskim. Po złożeniu uroczystego ślubowania odbyło się najbardziej wyczekiwane przez pierwszaków pasowanie na ucznia. Dokonała tego Pani Dyrektor specjalnym ołówkiem. Wręczyła również uczniom klasy I legitymacje szkolne oraz prezenty. Pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz własnoręcznie wykonane prezenty od klasy II. Nie zabrakło również prezentów od rodziców. Po zakończonej uroczystości uczniowie zasadzili na terenie szkoły drzewko.

        • Gminny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej
          • Gminny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

          • 04.11.2021 r. w Gminnym Centrum Kultury w Żarnowie miał miejsce VIII Gminny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

            Szkół Podstawowych Gminy Augustów. Naszą szkołę reprezentował solista, uczeń klasy IV - Szymon Maksimowski oraz zespół w składzie: Paulina Karbowska i Weronika Kowalewska ucz. kl. VIII, Wiktoria Chmielewska, Julia Kowalewska i Katarzyna Niedźwiecka ucz. kl. VII. Zarówno Szymon jak i dziewczęta wyśpiewali III miejsce. Gratulujemy

        • Święta Niepodległości
          • Święta Niepodległości

          • Uczniowie naszej szkoły swój patriotyzm w przeddzień Święta Niepodległości zaprezentowali ubierając się w tym dniu w strój galowy, nosząc dumnie wykonane przez siebie kotyliony narodowe, śpiewając pieśni i piosenki patriotyczne, oglądając różne prezentacje multimedialne oraz uczestnicząc w akcji – „Szkoła do hymnu”, podczas której dokładnie o godzinie 11:11 pięknie zaśpiewali 3 zwrotki hymnu narodowego! Przygotowali też okolicznościowe plakaty w barwach narodowych.

        • DZIEŃ JEŻA - DZIEŃ ZWIERZĄT ZAGROŻONYCH WYGINIĘCIEM
          • DZIEŃ JEŻA - DZIEŃ ZWIERZĄT ZAGROŻONYCH WYGINIĘCIEM

          • 9 listopada uczniowie klasy III obchodzili ekologiczne święto znanego i lubianego w Polsce jeża. Hasłem tegorocznego "Dnia jeża" była ochrona różnych gatunków zagrożonych wyginięciem. Z tej okazji uczniowie przygotowali własne projekty nt. wylosowanych gatunków zwierząt, których liczebność jest skrajnie niska i to najczęściej z winy człowieka. Tym sposobem poznaliśmy żubra, wilka, rysia, niedźwiedzia brunatnego, sóweczkę, morświna, panterę śnieżną, tygrysa oraz słonia indyjskiego. Uczniowie z przejeciem i zaangażowaniem wczuli się w sytuację zagrożonych gatunków, poznali działania organizacji WWF oraz symbolicznie adoptowali panterę śnieżną otrzymując imienny certyfikat. Niewątpliwie udział w takiej akcji przyczyni się do wzrostu świadomości ekologicznej młodego pokolenia, które przecież jest przyszłością naszą i naszej planety. A na Ziemi nie żyjemy sami, tylko współdzielimy ją z innymi gatunkami, bezbronnymi wobec siły i potęgi człowieka.

        • DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA
          • DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA

          • W poniedziałek, 8 listopada, klasa III obchodziła "Dzień zdrowego jedzenia i gotowania". Trzecioklasisci wraz z wychowawczynią przygotowali smaczne, ale przede wszystkim zdrowe śniadanie: lemoniadę, koktajl banonanowy z awokado, warzywne tortellinki ze szpinakiem, owocowe szaszłyki oraz pełnoziarniste grzanki z domową nutellą. Wszystko okazało się nie tylko zdrowe, ale również bardzo smaczne. A największym zaskoczeniem okazała się kremowa nutella. Przygotowana z ciecierzycy i daktyli okazała się świetnym, zdrowym zamiennikiem tego popularnego, kalorycznego kremu czekoladowego dostępnego w sklepach. Oby zdrowe nawyki zostały z nami jak najdłużej, a takie pełnowartościowe prtodukty na stałe zagościly w menu naszych uczniów.

        • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada i to właśnie tego dnia nasze przedszkolaki i ,,O” zamieniły się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Ten kolorowy dzień sprawił dzieciomwiele radości, jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać.

        • Dzień Spódnicy i Krawata
          • Dzień Spódnicy i Krawata

          • 3 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Spódnicy i Krawata zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Tego dnia chętni uczniowie nałożyli zabawne i pomysłowo wykonane krawaty, zaś dziewczęta przyszły do szkoły w ślicznych, kolorowych spódniczkach. Najciekawsze i najbardziej kreatywne pomysły na krawat i spódnicę zostały nagrodzone dyplomem oraz drobnym upominkiem. Cieszymy się, że takie drobne działania Samorzadu Uczniowskiego skutecznie integrują naszą społeczność szkolną, pozwalają na dobrą zabawę oraz wywołują uśmiech wśród uczniów i nauczycieli.

        • Konkursu Poezji Karola Wojtyły/Jana Pawła II
          • Konkursu Poezji Karola Wojtyły/Jana Pawła II

          • Dnia 28 października 2021 r. nastąpiło podsumowanie XXI Szkolnego Konkursu Poezji Karola Wojtyły/ Jana Pawła II pod hasłem- „Z Janem Pawłem II- naprzód z nadzieją”

            Pandemia trochę pokrzyżowała nasze plany, ale najważniejsze, że co prawda w zmienionej formie, ale konkurs odbył się. Uczestnicy klas IV-VIII bardzo poważnie potraktowali temat-„ Z Janem Pawłem II- naprzód z nadzieją”, co było widoczne w odświętnym stroju, a także w odpowiedniej modulacji głosu, pięknej dykcji oraz recytacji ze zrozumieniem tak trudnej dla młodego człowieka, poezji. Jury przyznało nagrody :

            I miejsce- Weronika Kowalewska kl.VIII

            Julia Kowalewska kl. VII

            II miejsce- Kinga Ciesielska kl.VII

            Gabriel Gregorowicz kl.IV

            III miejsce- Maciej Prawdzik kl.VIII

            Jan Kowalewski kl.VI

            Wyróżnienia:

            Patryk Klukowski kl.VI

            Julia Haraburda kl.V

            Maciej Ciesielski kl.V

            Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        • Akcja charytatywna
          • Akcja charytatywna

          • 21 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej organizowanej przez Fundację "Gdy goni nas czas", która pomaga dzieciom chorym na nowotwór. Nasi uczniowie z tej okazji spędzili dzień w szkole w nietypowym stroju - w piżamach. Była to oznaka solidarności z chorymi dzieciaczkami, dla których piżama jest nieodłącznym strojem dnia codziennego w szpitalu. Nasi uczniowie świetnie się spisali i kolejny raz udowodnili, że cudza krzywda nie jest im obojętna. Uczniowie uczestniczyli w zbiórce pieniędzy, a cała zebrana kwota zostanie przekazana fundacji na pomoc potrzebującym dzieciom.