Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka który przypada 04 maja dzieci z oddziału przedszkolnego gr. A i B odwiedziły Straż Pożarną w Augustowie.. Po dotarciu na miejsce serdecznym uśmiechem i życzliwością przywitali nas panowie strażacy, którzy zaprezentowali całe wyposażenie wozu strażackiego, sprzęt ratowniczy i gaśniczy, dodatkowe wyposażenie specjalistyczne oraz ubrania i sprzęt ochrony osobistej. W czasie wizyty dzieci mogły zobaczyć również jak wygląda wewnątrz kabina wozu strażackiego. Wsiadając do wozu wszyscy uczestnicy wycieczki chociaż przez chwilę mogli poczuć się jak strażacy. Dzieci wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Dzieci wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały strażakom i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu. Po tym spotkaniu zapewne nie tylko chłopcy chcieliby zostać strażakami. Będąc w Augustowie, przy okazji wybraliśmy się też do sali zabaw Fiku Miku gdzie był to czas dzieci, nie tylko na rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej ale także okazja do doskonałej zabawy i rozładowania dziecięcej energii, a co najważniejsze- radosnej zabawy. Rodzicom, którzy nam towarzyszyli serdecznie dziękujemy za pomoc w opiece nad dziećmi.
Aktualności
Z wizytą w Państwowej Straży Pożarnej
„Znamy patronów naszych szkół”
9.05.2023 r. w związku z 25. rocznicą nadania imienia Szkole Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Rutkach placówka zorganizowała Gminny Konkurs Historyczny „Znamy patronów naszych szkół”. Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej „Siedem dni obrony Westerplatte w czasie II wojny światowej”. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Wójta Gminy Augustów Zbigniewa Tadeusza Buksińskiego i był skierowany do uczniów klas VI – VIII Gminy Augustów.
Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VI Zuzanna Bartoszewicz i Dawid Rółkowski – klasa VII. Uczniowie swoje prace przygotowywali pod kierunkiem nauczyciela historii pani Edyty Galickiej. I spieszymy się donieść, że Zuzanna Bartoszewicz zdobyła I miejsce i główną nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy Augustów. Na pochwałę zasługuje też Dawid Rółkowski, który otrzymał wyróżnienie.
Zuzannie i Dawidowi bardzo gratulujemy, cieszymy się z ich sukcesu i życzymy kolejnych wygranych.
Gminny Konkurs "Podróż Dookoła Świata - Australia"
W piątek 28 kwietnia nastąpiło podsumowanie Gminnego Konkursu związanego z obchodami Światowego Dnia Ziemi "Podróż Dookoła Świata - Australia."
Wprowadzeniem do podsumowania tegorocznego konkursu była ciekawa prezentacja multimedialna o Australii, którą przygotowała pani Elżbieta Jarząbska i jej wychowankowie z klasy III.
Celem konkursu było:
Uświadomienie ogromu tragedii ostatnich pożarów buszu.
Zwrócenie uwagi na ocieplenie klimatu, które jest efektem niszczycielskiej działalności człowieka.
Zachęcenie uczniów do aktywnego zdobywania wiedzy na temat Australii.
Rozwijanie zdolności plastycznych.
Umiejętność stosowania technik komputerowych w tworzeniu publikacji graficznych, poprzez wykorzystanie podstawowych umiejętności związanych z grafiką wektorową.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Augustów. Miał charakter indywidualny. Zadania konkursowe miały rozwijać uzdolnienia i zainteresowania oraz pobudzać twórcze myślenie.
O pomoc w organizacji konkursu zwróciłyśmy się do Pana Romana Rogozińskieg, Nadleśniczego Nadleśnictwa Płaska, któremu bardzo dziękujemy za ufundowanie cennych nagród rzeczowych wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie oraz ich opiekunom.
Wpłynęło 29 prac konkursowych, które oceniało niezależne jury. W skład jury wchodzili: przedstawiciel Nadleśnictwa Płaska, emerytowana nauczycielka plastyki oraz grafik komputerowy.
Oto wyniki konkursu:
Klasy I – III praca plastyczna: zagrożone zwierzęta Australii- technika dowolna.
I miejsce – Monika Bujnowska kl. II SP Rutki, opiekun p. Ewa Grochowska
II miejsce – Wojciech Siedlecki kl. III SP Żarnowo, opiekun p. Elżbieta Jarząbska
III miejsce – Amelia Bujnowska kl. I SP Żarnowo, opiekun p. Sylwia Niedźwiecka
III miejsce – Eryk Sobolewski kl. II SP Żarnowo, opiekun p. Małgorzata Motulewicz
Wyróżnienia:
- Oskar Toczyłowski kl. III SP Białobrzegi, opiekun p. Iwona Świacka;
-Zuzanna Horoszko kl. III SP Netta, opiekun, p. Teresa Kozłowska
-Oliwia Łapińska kl. III SP Rutki, opiekun, p. Marzenna Siedlecka
Klasy IV-VI praca plastyczna: dzika Australia, przedstaw jak najciekawiej i jak najbardziej kreatywnie Australię – technika dowolna.
I miejsce Hubert Sobolewski kl. IV SP Żarnowo, opiekun p. Teresa Kozłowska
II miejsce Zofia Karczewska kl. IV SP Janówka, opiekun p. Katarzyna Bielawska
III miejsce Sara Korenkiewicz kl. V SP Netta, opiekun p. Marianna Maksimowska – Doroszko
III miejsce Izabela Ryszkiewicz kl. VI SP Kolnica, opiekun p. Karolina Kirejczyk
Wyróżnienia:
- Julia Milanowska kl. IV SP Janówka, opiekun p. Katarzyna Bielawska
- Anna Karczewska kl. IV SP Janówka, opiekun p. Katarzyna Bielawska
- Izabela Sierzputowska kl. V SP Netta, opiekun p. Marianna Maksimowska – Doroszko
Klasy VII-VIII grafikę komputerową Paint. Co można ujrzeć z małego okienka ŁODZI PODWODNEJ
I miejsce Kinga Danowska kl. VIII SP Janówka, opiekun p. Katarzyna Bielawska
II miejsce Filip Wiszniewski kl. VIII SP Janówka, opiekun p. Katarzyna Bielawska
III miejsce Kinga Ciesielska kl. VIII SP Żarnowo, opiekun p. Halina Masztalerz
Wyróżnienia:
- Julia Kowalewska kl. VIII SP Żarnowo, opiekun p. Halina Masztalerz
- Magdalena Woroniecka kl. VIII SP Janówka, opiekun p. Katarzyna Bielawska
Nagrody naszym uczestnikom wręczył przybyły tego dnia do naszej szkoły p. Szymon Siłkowski - Specjalista ds. ochrony przyrody i edukacji.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Opiekunom za przygotowanie prac. Panu Romanowi Rogozińskiemu, p. Beacie Zarzeckiej i p. Szymonowi Siłkowskiemu z Nadleśnictwo Płaska, Lasy Państwowe za pomoc w organizacji Gminnego Konkursu związanego z obchodami Światowego Dnia Ziemi "Podróż Dookoła Świata - Australia."
Organizatorki konkursu p. Agnieszka Rybi i p. Elżbieta Jarząbska.
„Witaj majowa jutrzenko…”
Dnia 27 kwietnia 2023 r. odbyła się akademia z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy czwartej i piątej w przedstawieniu pokazali, jak ten dzień ponad 200 lat temu mogli przeżywać zwykli mieszkańcy Polski. Akademia rozpoczęła się zaprezentowaniem sytuacji polityczno-gospodarczej kraju w tamtej epoce. Całą uroczystość ożywiło wejście króla w asyście posłów. Orszak królewski przedstawił sytuację tworzenia konstytucji tak, jakby to działo się naprawdę. Podniosłym akcentem akademii było odśpiewanie pieśni „Witaj majowa jutrzenko”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” oraz „Roty”. Na koniec Pani Dyrektor w swoim przemówieniu, nawiązując do historii tamtych lat, podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie tego święta w naszej szkole.
Zmagania konkursowe klasy II i III
Podczas ostatnich trzech tygodni klasy II i III zmagały się w konkursach: ortograficznym, czytania ze zrozumieniem i recytatorskim. Oto wyniki klasowych zmagań:
KONKURS ORTOGRAFICZNY:
kl. II - Eryk Sobolewski I miejsce, Kinga Drewicz II miejsce, Aleksandra Maksimowska III miejsce;
kl.III- Malwina Rusiłowska I miejsce, Zuzanna Drewicz II miejsce, Anna Chodorska III miejsce;
KONKURS CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM
kl. II - Eryk Sobolewski I miejsce, Kinga Drewicz II miejsce, Igor Kowalewski III miejsce,
kl.III - Malwina Rusiłowska I miejsce, Karolina Milanowska II miejsce, Anna Chodorska, Natalia Kopańczyk i Julia Chmielewska III miejsce;
KONKURS RECYTATORSKI
KL. III - Alicja Kowalewska I miejsce, Karolina Milanowska II miejsce, Szymon Sieńkowski III miejsce.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy
"Wspomnienia Narkomanki"
24.04.2023r. uczniowie klas VII i VIII z naszej szkoły wraz z opiekunami - wzięli udział w spektaklu profilaktycznym "Wspomnienia Narkomanki", będącym sceniczną adaptacją książki Barbary Rosiek "Pamiętnik Narkomanki" prezentowanym przez Kielecki Teatr Lektur. Przedsięwzięcie miało miejsce na scenie Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie.
Spektakl utrzymany był w konwencji fabularyzowanego dokumentu. Opowiadał wstrząsającą historię dziewczyny przypadkowo wplątanej w spiralę narkotykową. Prezentowano kolejne etapy choroby, aż po niemal "złoty", czyli śmiertelny strzał. Finałowa część spektaklu poświęcona była współczesności i tragicznemu narkotykowemu żniwu tzw. "dopalaczy". Padały odpowiedzi na pytania: "skąd się wzięły dopalacze?", " jakie jest ich działanie" i "dlaczego są takie groźne?".
Zdanie: "Jedna z dziesięciu osób, która spróbuje narkotyku, uzależni się od niego, a co trzecia z tych, które się uzależnią umrze" zaczerpnięte z klinicznych i policyjnych statystyk, a cytowane przez osobę narratora niby refren, miało być przestrogą i przełamać stereotyp w myśleniu na ten temat. Myślimy, że na znacznym gronie widzów wywarło ono pożądane wrażenie i lęk przed tym, że to nie tylko statystyka, ale twarde i brutalne fakty z życia...
W imieniu Uczniów i Opiekunów składamy serdeczne podziękowania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Augustowie za sfinansowanie biletów i kosztów transportu na w/w przedsięwzięcie.
Światowy Dzień Ziemi w oddziale przedszkolnym
W dniu 21 kwietnia z okazji obchodów Światowych Dni Ziemi dzieci z oddziału przedszkolnego gr A i B wraz ze swoimi paniami, wzięły udział w Ogólnopolskim Marszu ,,Przedszkolak Maszeruje Ziemię Ratuje”. Akcja ma na celu uświadomienie dzieciom, że to jaka będzie Ziemia w przyszłości zależy od nas- ludzi, tych małych i tych dużych. To co zrobimy teraz dla naszej planety zaowocuje w przyszłości. Wcześniej dzieci przygotowały plakaty, prace plastyczne. Zapoznały się z tematem ochrony Ziemi, troski o nią i dbaniem o najbliższą okolicę. Przedszkolaki również w sposób praktyczny pokazały, że dbają o środowisko i pozbierały śmieci w okolicy budynku szkoły.
Akcja „Łączą nas Drzewa”
Z inicjatywy leśników w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas Drzewa” w środę (19.04) w sadzeniu blisko czterech tysięcy sosen i dębów, wzięli udział uczniowie kl. VI naszej szkoły. Las Pamięci Jana Pawła II będzie przypominał o wizytach Karola Wojtyły w tych stronach, a znajduje się kilka kilometrów od Augustowa przy trasie do Lipska.
„Mikołaj Kopernik i jego czasy”
Uczennica klasy VIII Julia Kowalewska zajęła II miejsce w X Wojewódzkim konkursie historycznym „Mikołaj Kopernik i jego czasy” i tym samym zdobyła tytuł laureatki. Konkurs składał się z dwóch etapów i był zorganizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. W styczniu Julia pisała w szkole test wiedzy i zakwalifikowała się do ścisłego finału. Druga część konkursu odbyła się w Zespole Szkół Handlowo – Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku i tam uczennica godnie reprezentowała naszą szkołę. Julia do konkursu przygotowywała się pod kierunkiem pani Edyty Galickiej. Uczennica poświęciła na zgłębianie wiedzy dużo czasu i włożyła wiele pracy, aby rzetelnie przygotować się do testu. Ten trud przekuł się w olbrzymi sukces. Bardzo gratulujemy Julii zwycięstwa!
Życzymy dalszych sukcesów i kolejnych wygranych!
83 rocznica zbrodni katyńskiej
Zbrodnia Katyńska to tragiczny rozdział w historii Polski. 83 lata temu decyzją najwyższych władz Związku Radzieckiego zamordowano blisko 22 tysiące obywateli państwa polskiego. Wśród nich blisko 10 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej, przedstawicieli administracji państwowej oraz elit intelektualnej. Zostali zamordowani i zakopani w masowych dołach cmentarnych w lasach niedaleko Katynia, Charkowa i Miednoje.
14 kwietnia 2023r w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Podczas spotkania uczniowie klasy VI i VII przybliżyli tragiczne wydarzenia naszej narodowej historii. W apelu udział wzięli uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły. Wszyscy w skupieniu i ciszy wysłuchali wierszy i pieśni nawiązujących do tych tragicznych dla Polski wydarzeń.
Na zakończenie delegacja zapaliła symboliczny znicz obok dębu pamięci i obelisku z tablicą upamiętniającą porucznika Aleksandra Butkiewicza.
Dni otwarte w szkołach ponadpodstawowych
Uczniowie klasy VIII odwiedzali dzisiaj szkoły ponadpodstawowe w Augustowie. W każdej mieli możliwość zapoznać się z zapleczem dydaktycznym jak również poznać nauczycieli i spotkać kolegów, którzy kiedyś uczyli się w naszej szkole.
Spektakl "Gdzie się podziały jajka?”
5 kwietnia 2023 r. dzieci z przedszkola gr.A i B, klasy 1-3 po raz kolejny odwiedziło Studio Artystyczne PASJA. Aktorzy zaprezentowali dzieciom radosny spektakl o świątecznej tematyce pt. „Gdzie się podziały jajka?”. To pełna humoru opowieść o trzech zwierzątkach: kurze, baranku oraz króliku, który pochłonięty pasją malowania zabrał kwoce jej koszyk pełen jaj. Cała historia kończy się pomyślnie – kura szczęśliwie odzyskuje swoją własność, królik natomiast otrzymuje cenną lekcję: nie należy brać bez pytania czegoś, co nie należy do nas. Spektakl pełen zabawnych dialogów, wspólne śpiewanie piosenek, akcenty muzyki klasycznej, a nawet czynny udział młodej publiczności w przedstawieniu – wszystko to wywołało u dzieci mnóstwo przyjemnych emocji oraz wprowadziło je w świąteczny nastrój.
WIELKANOCNE WARSZTATY Z RODZICAMI
W dniu 04.04. w grupie "Kotki" odbyły się warsztaty wielkanocne, podczas których dzieci wraz z rodzicami ozdabiały kartonowe jajka wielkanocne. We wspaniałym gronie, miłej atmosferze, wśród utalentowanych mam, pomysłów było bardzo wiele. Nasza sala zamieniła się wówczas na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem, ale był też i czas na miłe pogawędki:) Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych w postaci jajek. Dziękujemy wszystkim obecnym na warsztatach. Bardzo cieszymy się, że mamy tak uzdolnionych i chętnych do współpracy rodziców.
Wielkanocne warsztaty kulinarne
3 kwetnia dzieci z oddziałów przedszkolnych gr A i B wzięły udział w wielkanocnych warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów oraz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta. Wszyscy samodzielnie wałkowali, wykrajali, piekli i dekorowali swoje ciastka. Dziekujemy bardzo za pyszne warsztaty.
Klasowe turnieje tenisa stołowego
Program edukacyjny ,,Trzymaj Formę” ma na celu uświadomienie uczniom jak ważny jest codzienny ruch i prawidłowe odżywianie oraz ile istnieje rożnych form aktywnego wypoczynku. W marcu na zajęciach z wychowania fizycznego w ramach tego programu zorganizowane zostały klasowe turnieje tenisa stołowego. Czas na podsumowanie:
Klasa 4
I miejsce Antoni Prusko
II miejsce Hubert Prawdzik
III miejsce Stanisław Kowalewski
IV miejsce Urszula Chodorska
Klasa 5
I miejsce Szymon Maksimowski
II miejsce Oliwia Cudnowska
III miejsce Martyna Grochowska
IV miejsce Jakub Gudanowski
Klasa 6/7
I miejsce Jan Kowalewski
II miejsce Patryk Klukowski
III miejsce Katarzyna Prusko
IV miejsce Maciej Ciesielski
Klasa 8
I miejsce Julia Kowalewska
II miejsce Wiktoria Chmielewska
III miejsce Bartosz Rybicki
IV miejsce Katarzyna Niedźwiecka
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Tak trzymajcie!!!
WARSZTATY RĘKODZIELNICZE
30.03.2023r odbyły się warsztaty rękodzielnicze czyli spotkanie z twórczyniami ludowymi w Centrum Kultury w Żarnowie. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się skąd wzięło się malowanie oraz jakie są techniki zdobienia pisanek. Szydełkowanie lub robienie na drutach to sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu. Nie potrzeba wiele aby zacząć robić na szydełku lub drutach wystarczy szydełko i sznurek lub wełna! Pod okiem twórczyni dzieci własnoręcznie wykonały kolorowe pisanki metodą tradycyjną czyli woskiem. Każdy uczestnik stworzył pisankę, która będzie piękną ozdobą w wielkanocnym koszyczku oraz na wielkanocnym stole. Szydełkowanie i tworzenie na drutach pozwoli dzieciom na rozpoczęcie przygody z tą dziedziną, która sprawi każdemu ogromną przyjemność i satysfakcję z tworzenia. Na zajęciach dzieci spędziły twórczo czas.
Serdecznie dziękujemy twórczyniom działającym przy Centrum Kultury w Żarnowie za przeprowadzone warsztaty.
Pieczenie wielkanocnych ciasteczek
W czwartek 30.03. przedszkolaki z grupy B w ramach zajęć dydaktycznych piekły wielkanocne ciasteczka. W wypiekach wspierał dzieci specjalnie zaproszony gość, mama Igorka Bronakowskiego. Przygotowania rozpoczęły się od poznania składników, które są potrzebne do zrobienia ciasta. Każdy ,,mały cukiernik” ubrany w kucharski czepek oraz fartuszek wałkował a później wycinał ciasteczka w formie wielkanocnych jajeczek, zwierzątek. Zabawa była naprawdę świetna a zachwycone dzieci nie mogły doczekać się ozdabiania. Mali cukiernicy dekorowali ciasteczka lukrami i różnorodnymi posypkami. Oczywiście trudno było się oprzeć kolorowym cukiereczkom i słodkiemu lukrowi i nie skosztować choćby odrobinki. Wspólne wypieki dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń, ale chyba największą przyjemność sprawiła degustacja ciasteczek.
W świecie poezji dziecięcej
29 marca w naszej szkole odbyła się II edycja szkolnego konkursu recytatorskiego dla klas I-III. W tym roku zaprosiliśmy do udziału również dzieci z oddziału przedszkolnego. Konkurs miał na celu przybliżenie uczestnikom magicznego świata poezji dziecięcej, rozwijanie u uczniów talentów recytatorskich i aktorskich, a także naukę zdrowej rywalizacji i walki ze stresem. Jury w składzie: pani dyrektor Helena Alina Szczytko, pani Iza Chilicka, pani Agnieszka Tomaszewska miały nie lada orzech do zgryzienia, wybierając zwycięzców w dwóch kategoriach.
W kategorii dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z uczniami klasy 1 zwyciężyli:
I miejsce – Wiktor Wysocki kl. I
II miejsce – Igor Bugieda oddział przedszkolny
III miejsce – Patryk Prawdzik oddział przedszkolny i Kaper Zyskowski oddział przedszkolny
Wyróżnienia: Wiktoria Sieńkowska kl. I, Aniela Galicka oddział przedszkolny
W kategorii uczniów z klas II i III zwyciężyli:
I miejsce – Kinga Drewicz kl. II
II miejsce – Zuzanna Drewicz kl. III
III miejsce – Eryk Sobolewski kl. II i Anton Gudanowski kl. II
Wyróżnienie: Zofia Dzieniszewska kl. II, Julia Dzieniszewska kl. III
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Rekrutacja
SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY RODZICE!
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowie organizuje nabór do oddziału przedszkolnego (grupa A i B) oraz do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024.
Karty zapisu dziecka należy składać od 01.03.2023 r. do 31.03.2023 r. do dyrektora szkoły. Druki można pobrać na stronie internetowej szkoły (zakładka REKRUTACJA 2023/2024) lub odebrać u dyrektora szkoły.
Serdecznie zapraszamy !
Dyrektor Szkoły Helena Alina Szczytko
Projektu etwinning
Uczniowie V klasy otrzymali kolejne listy od swoich kolegów z Turcji w ramach projektu etwinning. Teraz kolej na wysłanie im naszych odpowiedzi.
Archiwum Aktualności
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wszystkie